Ajankohtaiset tiedotteet

Tälle verkkosivulle päivitetään ahkeralla aikataululla ajankohtaisia asioita, täältä löytyy paljon uutisia, kenneltietoutta ja toimintaohjeita jne. Rotujaostot voivat lähettää myös ajankohtaisia asioitaan tiedotettavaksi verkkosivulle ja facebook-sivulle. 

Toivomme, että mahdollisimman moni Pohjois-Savon kenneltoimija ja koiraharrastaja oppisi vierailemaan ym. foorumilla ja hyödyntämään sivustoja erilaisten tietojen hakemiseen.

Lisätietoja: 

  • Kennelpiirin puheenjohtaja Erkki Savolainen erkki.savolainen (at) gmail.com
  • Kennelpiiriin sihteeri Eija Airaksinen, sihteeri (at) pohjois-savonkennelpiiri.fi
  • Kennelpiirin tiedottaja Sari Holopainen, sariholopainen (at) hotmail.com


SKL: Tiedotteen tekeminen: Hyvä tiedote on napakka ja selkeä. Tiedotteen tärkein asia kerrotaan aina alussa. 
.

============================

Ajankohtaiset tiedotteet:

Mäyräkoirien PM-koe Juvalla

Julkaistu 22.09.2019

Mäyräkoirien Piirinmestaruuskoe pidettiin Suur-Savossa Juvalla  22.9.2019. Ylituomarina kokeessa Mikko Lappalainen Karttulasta.

Tulokset:
1. PM 2019 Toppskottets Astrid, om. Hannu Leskinen, Nilsiä MÄAJ1, 75,50p (kuvassa)
2. Kuutamoketun AS Kimmo, om. Valtteri Martikainen, Vesanto MÄAJ2, 50,50p
3. Pätkätassu Ylävitonen, om. Jorma Janatuinen, Suonenjoki, MÄAJ2, 59,22p
4. Rantakaupin MC Gyver, om. Pasi Saastamoinen, Pielavesi, MÄAJ0, 23,11p

Mäyräkoirien ajokokeiden Idän lohkon kokeeseen Pohjois-Savoa edustamaan lähtee kokeen voittaja, Piirinmestari 2019 Toppskottets Astrid, om. Hannu Leskinen, Nilsiä MÄAJ1, 75,50p

Tulokset ja kuvat:
Mikko Lappalainen
 

Kennelpiirin sähköiset tiedotteet

Piirinmestaruuskokeet 2019

Lähetäthän tulokset sekä kuvan piirinmestarista tulemaan!

  • 15.-16.6. Leppävirta
    NOME-B 
    Mika Lappalainen    
  • 20.7. Kuopio VIC
    Tapio Pulkkinen    
  • 20.7. Kuopio VIC-R
    Tapio Pulkkinen    
  • 18.8. Kiuruvesi MEJÄ
    Tuula Svan    
  • 25.8. Kuopio TOKO
    Kaisa Poutanen    
  • 7.9. Kiuruvesi KAER (metsä)
    Timo Hakkarainen    
  • 21.9. Tervo LINT
    Juha Prinkkilä    
  • 22.9. Tervo LINT
    Juha Prinkkilä    
  • 22.8. Juva MÄAJ
    Mikko Lappalainen
  • 5.10. Siilinjärvi AJOK
    Janne Pellinen    
  • 6.10. Siilinjärvi AJOK
    Janne Pellinen     
  • 14.10. Kuopio BEAJ
    Lea Tuovinen     
  • 25.10. Lapinlahti HIRV
    Mika Juntunen    
  • 2.11. Kuopio DRAJ
    Harri Piiroinen     
  • 2.11. Iisalmi PK (PAHA)
    Mira Salminen     
  • 2.11. Kuopio RT
    Anna Klingenberg    
  • 3.11. Kuopio RT
    Anna Klingenberg    
  • 16.11. Suonenjoki KEAJ
    Seppo Ojala